
Leernetwerk Normaliseren: Klein maar fijn projecten
Leernetwerk normaliseren van werkplaats SAMEN heeft de ambitie om tot een gedeelde visie en taal te komen over normaliseren en deze vervolgens te gaan gebruiken als er over opvoeden en opgroeien in relatie tot jeugdhulp gesproken wordt.
Achtergrond
Normaliseren, ontzorgen en demedicaliseren: drie begrippen die samen een van de vijf transformatiedoelen in de Jeugdwet vormen. Dit transformatiedoel wordt uitgelegd als het tegengaan van onnodig problematiseren en etiketteren van kinderen, jeugdigen en gezinnen. Hiermee wordt onnodig jeugdhulpgebruik in de gehele jeugdhulp piramide beperkt: van basisvoorziening tot jeugdhulp met verblijf.
Doel
Normaliseren levert voor ouders en jeugdigen op dat ze tijdig goede zorg krijgen, die hen helpt om zelfstandig hun leven vorm te geven. Dit doel wordt bereikt door te komen tot een visie op normaliseren en het normale leven -inclusief het bijbehorende lexicon- en te doen wat nodig is om de visie in de praktijk uit te voeren.
Methoden
Het Leernetwerk (LNW) is een middel om normaliseren voor beleid en beroepspraktijk van betekenis te voorzien en te verdiepen. Dit gebeurt vanuit door het leernetwerk opgestelde verander- opleidings- en ontwikkel/kennisagenda’s. Het leernetwerk wordt gekenmerkt door een gelijkwaardige samenwerking tussen de deelnemers, dit zijn (ervaringsdeskundige) jeugdigen en ouders, jeugdhulpprofessionals, hbo docenten, beleidsmakers en onderzoekers. In het leernetwerk wordt bestaande kennis uit theorie en praktijk uitgewisseld en toegepast en worden nieuwe kennis, goede voorbeelden en opleidingsmodules gecreëerd en gedeeld.
Samenwerkingspartners
De Regionale Kenniswerkplaats Jeugd SAMEN, gefinancierd door ZonMW (looptijd 2020-2024) is een regionaal kennis- en innovatienetwerk voor goede zorg voor jeugd thuis, in de wijk en op school. SAMEN richt zich op de regio’s Holland-Rijnland, Haaglanden en Midden Holland. De Haagse Hogeschool, het lectoraat Jeugdhulp in Transformatie, is lid van SAMEN en faciliteert het leernetwerk Normaliseren.
Opbrengsten
Het leernetwerk normaliseren heeft de volgende publicaties opgeleverd:
- Normaliseren: een nadere verkenning (Wesseling, 2021). Een verslag van de verkenning van geschreven teksten, waarin een werkdefinitie van normaliseren en discussiepunten benoemd zijn.
- Wat is ieders normaal (Bos & Vrijhof, 2022). Een verslag op basis van de gevoerde groepsgesprekken met als centrale vraag “Welke perspectieven hebben ouders/jeugdigen en professionals (uit verschillende domeinen) op normaliseren bij (vragen over) opvoeden en opgroeien.
- Visie op normaliseren (2022). In de groepsgesprekken is duidelijk geworden dat normaliseren niet is te vatten in een korte (vaste) definitie. Het uitgangspunt voor de visie op normaliseren is: wat is er nodig zodat jeugdigen – zo normaal mogelijk- mee kunnen (blijven) doen.
- Voorbeelden ter inspiratie voor normaliseren. De kracht van het gewone (2023). Handelingsperspectief voor beleid en praktijk verbonden aan de visie.
- Normaliseren in onderwijs en jeugdhulp: Een gezamenlijke opgave (2024). Voorbeelden van samenwerking tussen onderwijs en jeugdhulp, ter inspiratie voor onderwijs-, jeugd- en gezinsprofessionals en beleidsmakers.
Huidige stand van zaken
Het leernetwerk normaliseren is in 2024 afgerond. De publicaties worden actief verspreid. De intentie van de verspreiding en presentaties is om -door vanuit verschillende perspectieven met elkaar het gesprek te voeren- de visie op normaliseren te 'vertalen' voor gebruik in beroepspraktijk en beleid.
Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Tamara Bos, t.bos@hhs.nl
Looptijd
September 2020 – 2024.